У Первомайську є два цвинтаря, які точно можна назвати козацькими, адже відносились вони козацьких поселень – Орлика, який пізніше став Ольвіополем, та Богополя. Точне датування хрестів не відоме (написи знищені часом). Приблизно, це середина XVIII століття, коли ці поселення відносилися до різних держав – російської імперії та Речі Посполитої. І в обох поселеннях існувала традиція робити у деяких намогильних хрестах дірки.
Відразу скажемо, що таких хрестів ми знайшли лише два – один у Ольвіополі, інший у Богополі – фактично у різних частинах Первомайська на двох різних козацьких цвинтарях. Можна припустити, що здавна тут було багато кам’яних надгробків, кам’яних хрестів, але майже усі їх знищили у російський та радянський періоди – перебили на бут і пустили на будматеріали. А от хрести із дірками не тронули. Можливо побоялись?
Члени команди ГО «Україна Інкогніта» довго ламали голову і будували різні гіпотези, для чого на козацьких хрестах, облікованих експедиціями ГО «Україна Інкогніта» на давніх цвинтарях у Первомайську, зроблено отвори. Однією із гіпотез – для встановлення лампадки. Але на виставці у Музею Івана Гончара (яка відбувалася у квітні 2024 року), етнографи підказали нам цікаву гіпотезу.
Як з’ясувалося, у давнину намогильний хрест вважався порталом між світами мертвих, живих і небом. Аби душа небіжчика могла вийти із цього порталу, чи аби полегшити їй цей вихід, спеціально пропилювали отвір. Причому, то мав бути не простий небіжчик, козак-характерник – чаклун, який пов’язаний із нечистою силою.
На думку етнографів прорізання таких отворів пов’язане із старовинним обрядом проколювання. Наприклад, у даху жінки, яку вважали відьмою, робили дірку – тільки тоді душа могла відлетіти. Щось те саме пов’язане із кам’яним хрестом на могилі характерника. Хоча, звичайно, це лише гіпотеза.
Загалом старовинні кам’яні хрести із отворами, здавна називали хрестами характерників. Ті два, які збереглися у Первомайську, становлянь неймовірну цінність для українського народу і держави, але державою не охороняються і у Реєстр пам’яток не включені.
Крім хрестів характерників на козацьких цвинтарях збереглося трохи інших хрестів та намогильних плит.
Текст та фото Романа Маленкова