Підберізці

Село Підберізці – центр громади у Львівському районі Львівської області.

На цвинтарях Підберізців, яких у селі декілька, є багато старовинних кам’яних хрестів із похилою нижньою планкою. Такі хрести характерні для московського православ’я і зовсім не типові для греко-католицької церкви. Це свідчить, про значний вплив у Підберезцях, у другій половині ХІХ століття та на початку ХХ-го русофільського, чи навіть москвофільського руху. Ось як пише про цей рух Вікіпедія:

Москвофільство, також москалофільство, москалофілізм — течія серед українського населення Галичини, Буковини та Закарпаття у 1850—1930-х. Західноукраїнські москвофіли мали проросійські мовно-літературні та суспільно-політичні погляди, обстоювали ідею національно-культурної єдності з російським народом, а пізніше — державно-політичну єдність із Росією. Ідеологічно західноукраїнські москвофіли були опонентами народовців. Поділялися на кілька груп. У 1909 році відбувся офіційний розкол на старокурсників та новокурсників. У сучасній політології відповідає термінам «проросійськість» і «росіянофільство», тобто підтримка дій російської влади, у тому числі й на території України; а також культурна близькість неросійських громадян до Росії.

Русини-українці, відірвані від, так званого, братського народу – росіян, обдурені проплаченими священиками-агітаторами, бажали приєднання західно-українських земель до російської імперії. Цікаво, що ідеї москвофільства поширювали відомі тодішні діячі національного українського руху – зокрема Олександр Духнович.

Якщо хочете більше про москвофілів – читайте тут. Ну а численні хрести на цвинтарі у Підберезцях свідчать про те, що якийсь час мешканці села були заражені цим проросійським рухом – кошти на таку заразу російська імперія витрачала гігантські. Хоча більшість хрестів у Підберізцях все таки типової хрещатої форми, без похилої планки.

Фото Влада Каплієнка.