Буша. Старовинні цвинтарі

У 1654 році у містечку Буша відбувся славний епізод української історії – оборона козацьким загоном замку від величезного польського війська Стефана Чарнецького. На жаль, оборонці тоді програли і майже усі загинули. Замок було зруйновано а Буша нині – село. Хоробрі оборонці-козаки були поховані неподалік від замку, але де саме – історія точної локації до нас не донесла. Кілька старих хрестів було знайдено у західній частині села – напевне саме там було найдавніше кладовище Буші. Є у селі зарослий цвинтар, який мешканці називають Семихрестя. Там стоять хрести XVIII століття, а може і більш давні. Саме звідти перенесли хрести на могили козака Михайла та Олени (Мар’яни) Зависної, які розташовані на замковому пагорбі біля церкви. Про Семихрестя туристи не знають, але усі знають величезний цвинтар із кам’яними хрестами, який традиційно називають козацьким, хоча більшість поховань на ньому датується ХІХ ст., і поховані там переважно селяни. Та все ж, кажуть, що тут були поховані козаки, які обороняли замок у Буші в 1654 році. На їхніх хрестах епітафії давно зруйнувалися, а часто й хрести зникли, ну а потім з’явилися могили їх нащадків і козацький цвинтар перетворився на сільський. Але, напевне, козацьким його називати правильно, в пам’ять про козаків.

Довжина Козацького цвинтаря 330 метрів, а середня ширина – 50 метрів. Із давніх українських сільських некрополів цей можна вважати одним із найбільших.

Цікаво, що це один із небагатьох цвинтарів України, які включені у Державний Реєстр. Хрести цвинтаря вирізані із пісковика місцевими майстрами. Вони мають різні форми, які нині вважаються архаїчними. Значна частина надгробків вирізана у формі козацького хреста. Козацький цвинтар – неймовірна місцина. Він випромінює позитивну енергію тому тут можна блукати поміж хрестів довго. Це якийсь нонсенс – некрополь, поховання й позитивна енергія. Але так майже на усіх давньоукраїнських некрополях. Люди кажуть, що то від молитв та гарних спогадів про тих, хто там спочиває, місце насичується позитивною енергією, а давнє горе від гіркоти втрат давно вже не відчувається на таких цвинтарях.

Цвинтар кінця 19 – поч. 20 ст.

Є у Буші ще один цвинтар, який можна назвати старовинним – йому вже понад століття. Він на північному виїзді із села, у чагарях, поряд із сучасним цвинтарем. Ось його координати

48.348236, 28.125773

Цей цвинтар теж з кам’яними хрестами, але вони іншої форми, це кам’яні розп’яття, характерні для цього регіону – прекрасний зразок сільського примітивізму (це такий стиль мистецтва). Матимете час – відвідайте і цей цвинтар, щоб докласти частинку в строкату мозаїку казкового села Буша.

Текст та фото Романа Маленкова.

Значно більше світлин дивіться у нашій фотогалереї